Skip to content

1104 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block3105
Lot59
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,792
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
17%
Improvement Value:$146,400
83%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,613+0.7%
2024$5,576+31.7%
2023$4,233+2.9%
2022$4,112+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,792DeedBook 4233, Page 2890Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4097, Page 8860

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1841, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1940