Skip to content

1176 Karin StVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block3108
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description1S-B-1AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
19%
Improvement Value:$123,300
81%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+0.7%
2024$4,808-23.8%
2023$6,309+2.9%
2022$6,129+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 4198, Page 3800Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2316, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1952