Skip to content

54 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block3109
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
7%
Improvement Value:$359,200
93%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,357+0.7%
2024$12,276+5.0%
2023$11,693+2.9%
2022$11,360+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 4241, Page 4291Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2728, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1963