Skip to content

18 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$21,600
Last Sale Date
Jan 14, 1985

Property Information

Block3115
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,028
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
22%
Improvement Value:$88,900
78%
Total Assessment$114,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,643+0.7%
2024$3,618+5.0%
2023$3,447+2.9%
2022$3,348+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$21,600
DeedBook 1538, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1925