Skip to content

30 Ewan TerVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Jul 3, 1995

Property Information

Block3118
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
20%
Improvement Value:$97,100
80%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,865+0.7%
2024$3,840+5.0%
2023$3,658+2.9%
2022$3,553+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 2323, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1950