Skip to content

323 Linwood AveVineland, NJ 08360

Built 2018

Last Sale Price
$193,500
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block3202
Lot28.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
17%
Improvement Value:$144,900
83%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+0.7%
2024$5,545+5.0%
2023$5,282+2.9%
2022$5,131+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$193,500

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 4167, Page 7384Recorded6/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4155, Page 7961