Skip to content

341 Linwood AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block3202
Lot28.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,254
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
21%
Improvement Value:$111,300
79%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,489+0.7%
2024$4,460+34.9%
2023$3,305+2.9%
2022$3,211+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,254DeedBook 4222, Page 3101Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$99,900
Sq Ft1,254DeedBook 4212, Page 8524Recorded7/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920