Skip to content

79 Boxwood DrVineland, NJ 08361

Built 1958

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 29, 2000

Property Information

Block3205
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,814
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
20%
Improvement Value:$126,800
80%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+0.7%
2024$5,010+5.0%
2023$4,773+2.9%
2022$4,636+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2458, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1958