Skip to content

2733 Rolfhausen CtVineland, NJ 08361

Built 2021

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block3304
Lot97
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
12%
Improvement Value:$241,100
88%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,721+0.7%
2024$8,663+776.6%
2023$988+2.9%
2022$960+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,060DeedBook 4228, Page 4093Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4210, Page 7283Recorded6/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021