Skip to content

100 Joseph'S CtVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 10, 2012

Property Information

Block3305
Lot36.2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,354
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
19%
Improvement Value:$214,400
81%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+0.7%
2024$8,157+5.1%
2023$7,759+3.0%
2022$7,530+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4094, Page 4965

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2930, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 2006