Skip to content

41 Redcrest StVineland, NJ 08361

Built 1963

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block3305
Lot38
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,388
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
22%
Improvement Value:$152,800
78%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237+0.7%
2024$6,196+5.0%
2023$5,902+27.9%
2022$4,616+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,388DeedBook 4214, Page 7082Recorded9/2/2021

Property Sale

Sale
$174,800
DeedBook 4069, Page 1314

Property Built

Built

Year Built: 1963