Skip to content

2708 Barbara DrVineland, NJ 08360

Built 1965

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block3305
Lot57
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,360
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
22%
Improvement Value:$142,100
78%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,801+0.7%
2024$5,763+5.0%
2023$5,490+2.9%
2022$5,333+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 4175, Page 5765Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 1168, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1965