Skip to content

462 S Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1938

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block3503
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,616
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
15%
Improvement Value:$117,700
85%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,429+0.7%
2024$4,400+5.0%
2023$4,191+2.9%
2022$4,071+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900
Sq Ft1,616DeedBook 4247, Page 871Recorded9/29/2023

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2749, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1938