Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1036 W Chestnut AveVineland, NJ 08360
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2017
Property Information
Block3503
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35
Building Details
Building Class---
DescriptionSHEDS
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,560
Acreage1.32
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$39,100
75%
Improvement Value:$12,700
25%
Total Assessment$51,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,649 | +0.6% |
| 2024 | $1,638 | +5.0% |
| 2023 | $1,561 | +2.9% |
| 2022 | $1,516 | +1.4% |
Property History
No events match the selected filters.