Skip to content

1231 Samuel DrVineland, NJ 08360

Built 1991

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block3507
Lot802
QualifierC0001
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,104
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
18%
Improvement Value:$119,700
82%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,665+0.7%
2024$4,634+5.0%
2023$4,414+2.9%
2022$4,288+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,104DeedBook 4251, Page 95Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,104DeedBook 4223, Page 2279Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 4064, Page 9456

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2526, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1991