Skip to content

1568 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1947

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block3512
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,056
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
15%
Improvement Value:$164,300
85%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+0.7%
2024$6,114+5.0%
2023$5,824+2.9%
2022$5,658+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4082, Page 2034

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 2254, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1947