Skip to content

54 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1913

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Mar 22, 1989

Property Information

Block3703
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description2S-F-0
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,438
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
25%
Improvement Value:$96,100
75%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,829+0.7%
2024$3,802+5.3%
2023$3,610+3.1%
2022$3,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 1777, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1913