Skip to content

58 S West AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block3703
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage936
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
32%
Improvement Value:$64,600
68%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,765+0.7%
2024$2,745+5.5%
2023$2,603+3.2%
2022$2,522+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,900
DeedBook 1258, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1920