Skip to content

58 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2055

Property Information

Block3703
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,240
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
26%
Improvement Value:$88,300
74%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,779+0.7%
2024$3,754+5.0%
2023$3,576+2.9%
2022$3,474+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 842, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1956