Skip to content

434 W Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1935

Last Sale Price
$84,100
Last Sale Date
Dec 6, 1995

Property Information

Block3912
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,866
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
14%
Improvement Value:$102,800
86%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+0.7%
2024$3,796+5.0%
2023$3,616+2.9%
2022$3,512+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$84,100
DeedBook 2150, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1935