Skip to content

824 E Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$52,280
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block4012
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2S-F-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,432
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$86,800
84%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,299+0.7%
2024$3,277+5.0%
2023$3,121+2.9%
2022$3,032+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$52,280

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 4197, Page 2344Recorded8/21/2020

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 4117, Page 1175Recorded5/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900