Skip to content

625 E Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block4102
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$90,600
84%
Total Assessment$107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,420+0.7%
2024$3,397+5.0%
2023$3,236+2.9%
2022$3,144+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$95,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 4161, Page 3435Recorded12/19/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$95,000

From:

To:

Sq Ft2,152DeedBook 4139, Page 9626Recorded4/4/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 2731, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1910