Skip to content

814 E Quince StVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block4105
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,700
20%
Improvement Value:$59,400
80%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,359+0.6%
2024$2,344+5.0%
2023$2,233+2.9%
2022$2,169+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4068, Page 8364

Property Built

Built

Year Built: 1917