Skip to content

513 S East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block4109
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building ClassR-NC
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
60%
Improvement Value:$29,400
40%
Total Assessment$73,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$2,113+2.7%
2020$2,058+5.3%
2019$1,954+3.6%
2018$1,886+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4042, Page 3016

Property Built

Built

Year Built: 1950