Skip to content

513 S Seventh StVineland, NJ 08360

Built 2009

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 3, 2009

Property Information

Block4111
Lot23.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
10%
Improvement Value:$133,700
90%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+0.7%
2024$4,697+5.0%
2023$4,474+2.9%
2022$4,347+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4056, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 2009