Skip to content

719 E Quince StVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 7, 2022

Property Information

Block4111
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,776
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
11%
Improvement Value:$139,100
89%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,964+0.7%
2024$4,931+5.0%
2023$4,697+2.9%
2022$4,563+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,776DeedBook 4222, Page 7963Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 4004, Page 4217

Property Built

Built

Year Built: 1890