Skip to content

8 Columbia AveVineland, NJ 08360

Built 1880

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block4205
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0042

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,287
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
21%
Improvement Value:$89,200
79%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,614-5.2%
2024$3,811+5.0%
2023$3,631+2.9%
2022$3,527+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2293, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1880