Skip to content

6 Vassar PlVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
May 30, 1995

Property Information

Block4208
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,542
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
18%
Improvement Value:$118,500
82%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,620+0.7%
2024$4,590+5.0%
2023$4,372+2.9%
2022$4,247+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2119, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1952