Skip to content

1145 Roberts BlvdVineland, NJ 08360

Built 2004

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block4212
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,364
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
17%
Improvement Value:$139,400
83%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+0.7%
2024$5,311+5.0%
2023$5,059+2.9%
2022$4,914+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 2737, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 2004