Skip to content

1138 E Chestnut Ave(Unit C0001)Vineland, NJ 08360

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 1984

Property Information

Block4212
Lot2701
QualifierC0001
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
15%
Improvement Value:$127,500
85%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,792+0.7%
2024$4,760+5.0%
2023$4,535+2.9%
2022$4,405+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985