Skip to content

44 S State StVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Date
Jul 15, 2060

Property Information

Block4217
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1S-F-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,800
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
8%
Improvement Value:$310,000
92%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,762+0.7%
2024$10,691+5.0%
2023$10,184+2.9%
2022$9,893+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft3,800DeedBook 4229, Page 706Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$144,900
Sq Ft3,800DeedBook 4190, Page 4165Recorded2/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1949