Skip to content

66 S State StVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Mar 17, 2006

Property Information

Block4217
Lot33.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,413
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
16%
Improvement Value:$133,300
84%
Total Assessment$158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,053+0.7%
2024$5,020+5.0%
2023$4,782+2.9%
2022$4,645+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 2924, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 2006