Skip to content

540 S Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1958

Last Sale Date
Mar 8, 2068

Property Information

Block4302
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,332
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,400
18%
Improvement Value:$158,100
82%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161+0.7%
2024$6,120+9.7%
2023$5,580+40.6%
2022$3,968+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,332DeedBook 4211, Page 4462Recorded6/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958