Skip to content

484 S Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1993
Other Exempt

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 20, 2010

Property Information

Block4405
Lot2818
QualifierCA1
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
DescriptionC0ND0
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
34%
Improvement Value:$201,900
66%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$8,178+3.6%
2018$7,890+3.8%
2017$7,599+5.8%
2016$7,186+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4077, Page 6895

Property Built

Built

Year Built: 1993