Skip to content

2430 Monroe AveVineland, NJ 08361

Built 1984

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 11, 2023

Property Information

Block4406.01
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,490
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
20%
Improvement Value:$132,200
80%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+0.7%
2024$5,206+3.1%
2023$5,052
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 4246, Page 481Recorded9/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1984