Skip to content

2312 Monroe AveVineland, NJ 08361

Built 2013

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block4406.01
Lot3.01
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
17%
Improvement Value:$170,400
83%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,502+11.4%
2024$5,836+3.1%
2023$5,662
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 4254, Page 1315NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 2013