Skip to content

713 Highland AveVineland, NJ 08361

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2004

Property Information

Block4406.04
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-S- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,562
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
20%
Improvement Value:$135,900
80%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,160+0.7%
2024$5,124+3.2%
2023$4,964
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956