Skip to content

2383 Washington AveVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$98,500
Last Sale Date
Sep 30, 1988

Property Information

Block4406.04
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,547
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
20%
Improvement Value:$128,500
80%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,114+0.7%
2024$5,080+3.1%
2023$4,929
Property History

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 1746, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1969