Skip to content

2413 Madison AveVineland, NJ 08361

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2021

Property Information

Block4406.05
Lot62
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2S-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage5,881
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
13%
Improvement Value:$353,500
87%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,870+0.7%
2024$12,785+5.0%
2023$12,179+2.9%
2022$11,831+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 4144, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1992