Skip to content

2533 Madison AveVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block4406.05
Lot67
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,072
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
14%
Improvement Value:$302,100
86%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128+0.7%
2024$11,055+5.0%
2023$10,530+2.9%
2022$10,230+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 4198, Page 6364Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 4177, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 2005