Skip to content

2122 Washington AveVineland, NJ 08361

Built 2002

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block4408
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
20%
Improvement Value:$128,500
80%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,114+0.7%
2024$5,080+5.0%
2023$4,839+2.9%
2022$4,701+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 2593, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 2002