Skip to content

2139 E Chestnut Ave(Unit C0018)Vineland, NJ 08361

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block4408
Lot3
QualifierC0018
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage933
Acreage14.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
10%
Improvement Value:$86,900
90%
Total Assessment$96,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,085+0.7%
2024$3,065+5.0%
2023$2,920+2.9%
2022$2,836+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft933DeedBook 4268, Page 8536Recorded4/11/2025

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

Sq Ft933DeedBook 4144, Page 3862Recorded8/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4065, Page 4868

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 4030, Page 1214

Property Built

Built

Year Built: 1990