Skip to content

2139 E Chestnut Ave(Unit C0032)Vineland, NJ 08361

Built 1990

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block4408
Lot3
QualifierC0032
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage933
Acreage14.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
11%
Improvement Value:$83,200
89%
Total Assessment$93,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,967+0.6%
2024$2,948+5.0%
2023$2,808+2.9%
2022$2,728+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft933DeedBook 4212, Page 2786Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft933DeedBook 4126, Page 8798Recorded3/27/2015

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft933DeedBook 4113, Page 3121Recorded1/8/2014

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4094, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1990