Skip to content

3429 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1964

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block4501
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,920
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
22%
Improvement Value:$137,600
78%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,617+0.7%
2024$5,580+5.0%
2023$5,315+2.9%
2022$5,163+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,920DeedBook 4182, Page 484Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1513, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1964