Skip to content

4230 E Chestnut AveVineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block4503
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,716
Acreage2.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
19%
Improvement Value:$197,000
81%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+0.7%
2024$7,734+5.0%
2023$7,367+6.7%
2022$6,907+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,716DeedBook 4199, Page 2189Recorded10/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 1610, Page 40