Skip to content

2998 Menantico RdVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$279,500
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block4505
Lot87.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,157
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
20%
Improvement Value:$197,700
80%
Total Assessment$247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,864+0.7%
2024$7,813+12.9%
2023$6,918+2.9%
2022$6,720+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,500

From:

To:

Sq Ft2,157DeedBook 4198, Page 3695Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962