Skip to content

955 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block4505
Lot88.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-3UG-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,004
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
25%
Improvement Value:$140,400
75%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,986+0.7%
2024$5,946+5.0%
2023$5,664+2.9%
2022$5,503+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft2,004DeedBook 4184, Page 4336Recorded9/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920