Skip to content

2861 E Chestnut Ave(Unit CA1)Vineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block4506
Lot5
QualifierCA1
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class37
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
9%
Improvement Value:$151,900
91%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+0.7%
2024$5,279+5.0%
2023$5,029+2.9%
2022$4,885+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,248DeedBook 4254, Page 9254Recorded4/25/2024

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 4107, Page 1689Recorded7/18/2013

Property Sale

SaleMulti
$204,655
DeedBook 4010, Page 3819

Property Built

Built

Year Built: 2006