Skip to content

3001 E Chestnut Ave(Unit C0016)Vineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block4506
Lot616
QualifierC0016
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class35
DescriptionO-HIGHLANDER
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,921
Acreage15.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$141,100
88%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+0.7%
2024$5,096+5.0%
2023$4,854+2.9%
2022$4,715+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 2745, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1988