Skip to content

3001 E Chestnut Ave(Unit C0038)Vineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block4506
Lot638
QualifierC0038
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class35
DescriptionTR0UBAD0R
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,309
Acreage15.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
17%
Improvement Value:$95,200
83%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,668+0.7%
2024$3,644+5.0%
2023$3,471+2.9%
2022$3,372+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,309DeedBook 4251, Page 6227

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,309DeedBook 4227, Page 1210Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,309DeedBook 4120, Page 4078Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4038, Page 2119

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2134, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1988